fbpx
Hamilelik Süreci

Hamilelik Süreci

Hamilelik süreci bildiğimiz üzere çocuk sahibi olma kararı ile başlar. Eğer planlı bir gebelik ise kafamızda pek çok soru oluşur.

“Hayatımda neler değişecek?, Gerçekten istiyor muyum? Peki, eşim istiyor mu? İkimiz bunun için hazır mıyız? Günü ayarlanacak bir gebelik mi olmalı?” Bu sorular gebeliğe hazırlık sürecinde, anne olmaya adım attığımız ilk aşamalardır.

Bilimsel açıdan hamilelik süreci

Bilimsel açıdan bakıldığında hamilelik süreci, ölüm, boşanma, evlilik, doğum gibi doğal bir stres yaşantısı olarak kabul edilir ve bir insanın yaşayabileceği kritik bir yaşam olayı olarak ta kabul edilmektedir. Çünkü bu dönem boyunca anne adayı sadece fiziksel ve biyolojik bir takım değişimler yaşamaz. Aynı zamanda psikolojik ve sosyal olarak da yaşadığı farklılıklar ile baş etmeye ve bunlara uyum sağlamaya çalışır.

Hamile olduğumuzu nasıl anlarız?

Bazı kadınlar bebek rahme düştüğü anda hamile olduklarını hissederler. Korunmasız ilişkinin 10.gününde kan tahlili yaptırmak en doğru sonucu verir fakat idrar testleri her zaman doğru sonuç vermez. Bir takım fizyolojik ve psikolojik belirtileri de vardır.

Bunlar; bulantı, kusma, sık idrar, memelerde büyüme, baş dönmesi, adetin gecikmesi, kramplar, yerleşme kanaması, aşerme, şişkinlik, bel ağrısı, mod değişimleri, baş ağrısıdır.

Psikolojik olarak da anne adayı her dönemde farklı bir süreçten geçer. Tüm bu fiziksel belirtiler ile birlikte streste oluşabilir.

Hamilelik boyunca sosyal desteğin ne kadar önemli olduğunu ve yapacağınız nefes, yoga, yüzme, meditasyon, yürüyüş egzersizlerinin size fiziksel olarak destek sağlayacağını unutmamalısınız.

Hamilelik döneminde bu dönemlere hazırlık için ya da kendinizi depresif hissetmeniz durumunda uzman desteği almanızın anne ve bebek için rahatlatıcı bir etkisi olacaktır.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın