fbpx
İlişkiyi Boşanmaya İten 4 Temel Davranış

İlişkiyi Boşanmaya İten 4 Temel Davranış

Bir ilişkinin boşanma ile sonuçlanmasına neden olan 4 temel davranış bulunmaktadır.

  1. Eleştiri

“Her zaman senin istediğin yere gidiyoruz.,” “Sen aşırı bencil birisin.” yerine “Seçimlerimizde dışlandığımı hissediyorum.”, “Benim ne düşündüğümü sorar mısın?”

  1. Savunma

Kişinin direk savunmaya geçmesidir. Sorunun bir kısmını kabul etmek ve biraz sorumluluk almak dinlenmeye ve anlaşılmaya yardımcı olur.

“Her zaman trafikte kayboluyorsun.”, “Sürekli geç kalmamız senin suçun.” yerine “Tamam, ben de yolda sana yardımcı olabilirim.”, “Beraber navigasyona bakalım.”

  1. ağılama

Kendini partnerinden daha iyi gördüğünü karşı tarafa söylemek ve parteri aşağıda hissettirmek. Partneri aşağılayıcı ifadeler kullanma. Aşağılama boşanmaya iten en ciddi faktördür ve durulması gerekir.

“Sen çok aptal ve beceriksizsin.” yerine “Biraz daha fazla dikkat etmene ihtiyacım var.” ya da “Fikirlerini daha net bir şekilde bir daha anlatır mısın?”

Yani partnere isimler veya sıfatlarla betimlemek yerine kendi duygu ve ihtiyaçlarınızı ifade edin.

  1. Duvar Örme

Etkileşimden duygusal ya da hem duygusal hem fiziksel olarak geri çekilmek. Konuşmacıyı dinlememek, ona bakmamak ya da ortamı terk etmek gibi.

Bunun çözümü ise kendinizi sakinleştirmektir. Fiziksel olarak sakinleştikten sonra partnerinizle yeniden duygusal etkileşime girin.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın