Kontrolcü Yanımı Nasıl Bırakabilirim?

Kontrolcü Yanımı Nasıl Bırakabilirim?

Davranışları kontrol etmeye çalışmak genellikle ilişkilerimizde sorunlar yaratır ve bizi hayal kırıklığına uğramış ve stresli hissetmemize neden olur. Kontrol etme çabasını bırakabilmek için bazı yöntemler denenebilir:

Korkuya meydan okuyun

Davranışları kontrol etme korkuyla beslendiğinden, neden korktuğumuzu tam olarak anlamamız ve bunun gerçekçi olup olmadığını belirlememiz gerekir.

Genellikle sonucun ne kadar kötü olacağını ve ne kadar olası olduğunu abartırız. Ancak bazen kötü şeyler olur ve bu konuda yapabileceğimiz çok az şey vardır. Bu durumda, sizin kontrolünüzde olanı kabul etmeniz gerekir.

Kabul etmeye çalışın

Yalnızca kendimizi kontrol edebileceğimizi kabul etmeliyiz çünkü bunu yapmak bizi herkesin ve her şeyin mükemmel bir şekilde gitmesini sağlamanın stresinden ve sorumluluğundan kurtarır. Ancak kontrol etmek istediğinizde ve endişeli hissettiğinizde bunu yapmak zordur.

Şu anda neler olup bittiğini fark etmek, geçmiş veya gelecek hakkında çok fazla düşünmenizi engeller.

Esnek olmaya çalışın

Çoğu zaman bir şeyler yapmanın birden fazla yolu vardır. Herkesi ve her şeyi kontrol edemeyeceğimizi kabul etmek, mutluluğumuz için çok önemlidir.

Başkalarının sorunlarından uzaklaşmak umursamaz olmak değildir; insanların bir şeyleri kendileri için çözmelerine izin vermek sevgi ve güven dolu bir eylemdir.

Randevu Al Hemen Ara