fbpx
Kontrolümde Olmayan Yeme İsteğim

Kontrolümde Olmayan Yeme İsteğim

Duygusal yemek, stres, öfke, korku, can sıkıntısı, üzüntü ve yalnızlık gibi olumsuz duyguları bastırmanın veya yatıştırmanın bir yolu olarak yemektir.

Kontrolsüz Yeme İsteğinin Nedenleri

Büyük yaşam olayları veya daha yaygın olarak günlük yaşamın zorlukları, duygusal yemeğe neden olan ve kilo verme çabalarınızı bozan olumsuz duyguları tetikleyebilir. Bu tetikleyiciler şunları içerebilir:

  • İlişki çatışmaları
  • İş veya diğer stres faktörleri
  • Yorgunluk
  • Finansal baskılar
  • Sağlık sorunları

Bazı insanlar güçlü duygular karşısında daha az yemek yemelerine rağmen, eğer duygusal sıkıntı içindeyseniz, dürtüsel veya aşırı yemeye dönebilir, zevk almadan uygun olanı çabucak tüketebilirsiniz.

Aslında, duygularınız yeme alışkanlıklarınıza o kadar bağlı hale gelebilir ki, ne yaptığınızı düşünmeden kızgın veya stresli olduğunuzda otomatik olarak bir tedavi için yemeğe ulaşırsınız.

Kontrolsüz Yeme İsteği Nasıl Önlenir?

Kendi kendinize yapabileceğiniz pek çok stres konusunda rahatlama yapma, açlığı kontrol etme, planlama yapma gibi çalışmalar deneyebilirsiniz.

Kendi kendine yardım seçeneklerini denediyseniz, ancak yine de duygusal yemeyi kontrol edemiyorsanız, bir danışman desteği almayı düşünün. Bu destek, neden duygusal olarak yediğinizi anlamanıza ve başa çıkma becerilerini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın