fbpx
Kronik Hastalıklar ve Ruh Sağlığı

Kronik Hastalıklar ve Ruh Sağlığı

Tıbbi kontroller, kronik hastalıkla yaşayan çoğu insan için hayatın bir parçasıdır. Kronik hastalıkla ilişkili önemli bir stres nedeni, çaresizlik hissidir. Başa çıkma becerilerini geliştirerek ve uygulayarak, çaresizliğin bir kısmını daha güçlü bir duyguya dönüştürmek mümkündür.

  • Kendinizi gözlemleyin: Randevuların ve prosedürlerin stresini nasıl taşıdığınıza dikkat edin. Sürecin tüm aşamalarında kendinizi gözlemleyin. Stresi bedeninizin neresinde yaşadığınızı fark edin.
  • İhtiyaçlarınızı önceden tahmin edin: Kontrollerin gerginliğini rahatlatmaya yardımcı olabilecek bazı temel uygulamalar arasında atıştırmalıklar ve su getirme yer alır. Kitapları, oyunları, el işlerini ve zamanınızı zevkli bir şekilde geçirmenize yardımcı olacak her şeyi getirin. Keyifli bir şey yapıyorsanız, bekleyişler daha az kaygı verici olacaktır.
  • Duygularınızı kabul edin: Bir randevu, kronik hastalığı olan kişiler için farklı anlamlara sahiptir. Kendinizi endişe, utanç ve öfke gibi çeşitli duygular hissetmeye hazırlayın. Bu duyguları kabul edin ve ortaya çıktıkça onları onaylayın. Eve döndüğünüzde dinlenmek veya bir aile üyesi veya arkadaşınızla duygularınız hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. Hatta kendinize zor bir şeyden geçtiğinizi ve ilgiyi hak ettiğinizi hatırlatmanız bile faydalıdır.
  • Sevdiklerinizle iletişim kurun: Sevdikleriniz, doktor randevularınızın stresini tam olarak anlayamayabilir. Onlara bu randevuların sizin için ne kadar zor olduğunu bilmelerini istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu randevuları aldığınız günlerde ekstra yardım ve destek isteyebilirsiniz.

Gerekirse profesyonel yardım alın: Bazen randevular ile ilgili duygular tek başına yönetilemeyecek kadar büyük hale gelir. Kendinizi sakinleştiremeyeceğinizi veya çok göz korkutucu geldiği için randevulardan kaçtığınızı fark ederseniz, bir ruh sağlığı uzmanı yardımcı olabilir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın