Nasıl affederim?

Nasıl Affederim?

Affetmek çok da kolay bir süreç değildir. Sizi inciten birini affetmeye çalışmak zordur. İncindiğinizde affedebilmek için yardımcı olabilecek bazı yöntemler şunlardır:

Acınızı kabul edin

Başka bir kişi tarafından incitildiğimizde, yaşadığımız acıyı kabul etmekle başlamamız gerekir. Bağışlama, incindiğimizi inkâr etmek ya da bir şekilde incinmekten kendimizi konuşmak anlamına gelmez. Bunun yerine, acımızın gerçekliğini kabul etmemiz gerekir. Deneyimlerimize saygı duymalı ve sıkıntımızı yatıştırmaya çalışmalıyız.

Kendi güvenliğinizi göz önünde bulundurun

Kendi acımızı biraz yatıştırdıktan sonra, bu deneyimden bir şeyler öğrenmek için üstüne düşünmek gerekir. Hissettiğimiz incinmenin gelecekteki kararlarımıza ve eylemlerimize etki etmesine izin verilmelidir. Bu, kendimizi bu güvenliği sağlamak için ilişkilerimizde önemli değişiklikler istediğimiz veya hatta ilişkilerimizi bitirdiğimiz anlamına gelebilir. Kişinin davranışıyla yeni bir şekilde ilişki kurabilmek için yeni sınırlar veya beklentiler belirlememiz veya kendi içimizde farklı bir şey yapmamız gerekebilir. Kişi uygun sorumluluğu üstlenemiyorsa, onlarla ileriye dönük ilişki kurup kurmayacağımız ve nasıl ilişki kuracağımız konusunda çok dikkatli olmalıyız.

Acı verici eyleme neyin yol açtığını anlayın ve empati kurun

Acımızı yatıştırdığımızda ve kendimizi güvende tutmaya kararlı olduğumuzda, incitici kişi ve acı verici eylemlerinin nedenleri hakkında daha fazla düşünmeye başlayabiliriz. Bu kişi hakkında bildiğiniz her şeyi düşünün ve eylemlerinin nedenlerini anlamaya çalışın. Bu, tüm geçmiş deneyimleri içeren zorlu bir alıştırmadır. Buradaki odak noktası davranışı görmezden gelmek değil, anlamaktır.

Affetme süreci, sizi inciten kişinin mücadeleleriyle empati kurmanıza, sizi incittiklerinde eylemlerini neyin tetiklediğini görmenize yardımcı olabilir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın