fbpx
Pasif-agresif insanlarla baş etme

Pasif-agresif insanlarla baş etme

Pasif agresiflik, tanımı gereği, kızgın görünmeden kızgın olma halidir. Yarı gizli düşmanlığa ek olarak, pasif agresifliğin ikinci bileşeni kaçınmadır.

Kaçınma, çatışmayı atlatmanın, gerçek bir öfke duymamanın ve kişinin kendini yetersiz hissettiği bir durumda doğrudan olmaktan kaçınmanın bir yoludur.

Pasif-agresif olan çoğu insan, sinirlenmenin veya üzülmenin doğru olmadığını öğrenmiştir. Pasif-agresif insanlarla baş etmenin bazı yolları vardır:

Bir kalıp olup olmadığına bakın

Bu bir kalıpsa veya işler stresli hale geldiğinde verilen bir tepkiyse, pasif agresifliğin ele alınması gerekir. Bununla birlikte, doğrudan yüzleşmek, tam olarak pasif-agresif kişinin kaçınmaya çalıştığı şeydir.

Konuşmanın güvenli olduğunu açıkça belirtin

Pasif-agresif insanlar, sizin nasıl tepki vereceğinizden korktukları için böyle davranırlar. Onlara bağıracağınızdan, onları reddedeceğinizden, onları sevmekten vazgeçeceğinizden ya da gerçekte vereceğinizden çok daha güçlü bir şekilde tepki vereceğinizden korkarlar. Bir sorunu örtbas etmek yerine ortaya çıkarmasını tercih ettiğinizi açıkça belirtin.

Empati ile yaklaşın

Pasif-agresif kişi savunmaya geçtiğinde kendini kurban haline getirir. Bu nedenle onu anlamaya çalıştığınızda, mazeretleri yerine asıl duygularını konuşmaya teşvik edebilirsiniz.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın