fbpx

Esra ÇALIŞ YILMAZ

Psikolog, Aile Danışmanı Esra ÇALIŞ YILMAZ

Uzman Klinik Psikolog, EMDR Terapisi Uygulayıcısı, Klinik Hipnoterapist, Aile Danışmanı

Uzman Klinik Psikolog Esra Çalış, lisans eğitimini Nişantaşı Üniversitesi Psikoloji bölümünü onur derecesiyle tamamladı. Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını “Prenatal (Doğum öncesi) Dönemin yetişkinlik yaşantısıyla ilişkisi” konulu çalışması ile tamamladı.

EMDR Avrupa onaylı EMDR Eğitmeni Asena Yurtsever tarafından düzenlenen EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) 1. Düzey ve 2. Düzey eğitim sürecini tamamlayarak aktif olarak uygulamaktadır. Aynı zamanda yine Asena Yurtsever tarafından verilen EMDR ile Yetişkinlerde Bağlanma Sorunları eğitimini tamamlamıştır.

Prof. Dr. Önder Kavakçı tarafından düzenlenen Gebelik ve EMDR eğitimini tamamlamış ve aktif olarak gebelerle çalışmalarına devam etmektedir.

Wellness Institute akredite eğitmeni Reyhana Seedat’tan “Kalp Merkezli Hipnoterapi” eğitimi alarak yetişkinler ve çocuklarla uygulamaya başladı.

Oyun Terapileri Derneği tarafından düzenlenen, Association for Play Therapy (APT) tarafından onaylı ve tescilli Oyun Terapisti ve Eğitmeni Birgül Emiroğlu Bakay’ın “Çocuk Merkezli Oyun Terapisi” eğitimini tamamladı.

Marshall Lyles’ın Association for Play Therapy (APT) tarafından onaylı “Travma ve Bağlanma Odaklı İleri Seviye Kum Tepsisi Terapisi” eğitimini tamamladı.

Oyun Terapileri Derneği tarafından düzenlenen Association for Play Therapy (APT) tarafından onaylı terapist Dr. Mary Fry tarafından psiko-eğitimsel bir yaklaşım olan Filial Terapi eğitimini almıştır.

Rorschach ve Projektif Testler Derneğinde Neslihan Zabcı tarafından Çocuğun Ruhsal İşleyişinin Değerlendirilmesi eğitimine (Rorschach ve CAT) devam etmektedir.

Sınavlara yönelik bir performans geliştirme programı olan PERGEL programını Dr. Olcay Güner’den alarak sınav öğrencileriyle çalışmalarını sürdürmektedir.

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen CAS Testi (Cognitive Assesment System) eğitimini tamamlayarak aktif olarak uygulamaktadır. Yine İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Tamer Ergin tarafından PASS Teorisi üzerine “Öğrenme Problemlerine Bilişsel Müdahale Programı” eğitimi aldı. Çocuklarla “Bilişsel Müdahale Programı” ile çalışmalarını sürdürmektedir.

MOXO Türkiye tarafından Çeldiricili Dikkat Testi olarak tanımlanan, çocuk-ergen ve yetişkinlerde Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite performansını ölçen MOXO test eğitimini tamamlamış ve aktif olarak uygulamaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığı onaylı 450 saatlik Aile Danışmanlığı eğitimini tamamladı.

Psikolaj Gelişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde birçok eğitime katıldı ve aktif olarak görev aldı. Çocuk, ergen ve yetişkinlere yönelik hazırlanan bu çalışmaları Çocuk ve ergenlere yönelik olarak. Sosyal Beceri Atölyesi, Theraplay Atölyesi, Mindful Ebeveynlik Atölyesi, Filial Terapi Atölyesi, Psikolojik Sağlamlık Atölyesi, yetişkinlere yönelik Yaşam Atölyesi’nin planlanmasında ve yürütülmesinde aktif olarak yer almıştır.

Çocukların yaşlara göre gelişimlerini gözlemlemek amacıyla çeşitli anaokullarında stajlar yaptı. Bakırköy Adliyesi’nde suça sürüklenen çocukların topluma kazandırılması amacıyla çeşitli çalışmalar yürüttü.

Lisans dönemi boyunca birçok sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak yapılan çalışmalarda yer aldı. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nda Çocuk Evi Etkinlik Gönüllüsü ve Aile Evi Destek gönüllüsü olarak aktif olarak yer aldı. “Sanatla Hayata Renk Kat” projesiyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesi Onkoloji servisinde çocuklara psikososyal destek vermek amacıyla çalışmalar gerçekleştirmiştir.

EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme),  Kalp Merkezli Hipnoterapi, Kum Tepsisi Terapisi , Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Filial Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, eğitim ve süpervizyonlarını tamamlayarak seanslarını eklektik biçimde sürdürmektedir.

 

 • EMDR 1. Ve 2. Düzey Eğitimi (Ay Enstitüsü, Asena Yurtsever)
 • Kalp Merkezli Hipnoterapi (Welness Institute, Reyhana Seedat)
 • Rorschach ve CAT Testleri ile Çocuğun Ruhsal İşleyişinin Değerlendirilmesi (Rorschach ve Projektif Testler Derneği, Neslihan Zabcı, devam ediyor)
 • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi (Oyun Terapileri Derneği, Birgül Demiroğlu Bakay)
 • EMDR ile Yetişkinlerde Bağlanma Sorunları (Ay Enstitüsü, Asena Yurtsever)
 • Gebelik ve EMDR (Prof. Dr. Önder Kavakçı)
 • Filial Terapi (Oyun Terapileri Derneği, Marry Fry)
 • Kum Tepsisi Terapisi (Simge Psikoloji, Marshall Lyles)
 • Cognitive Assesment System- CAS (İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Tamer Ergin)
 • YBT-PASS, Bilişsel Müdahale Programı (İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Tamer Ergin)
 • PERGEL (Performans Geliştirme Programı)- Arkabahçe Danışmanlık, Dr. Olcay Güner
 • Moxo Dikkat Testi (Moxo Türkiye)
 • Aile Danışmanlığı (MEB)
 • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi (Dr. Nevin Dölek)
 • Bilişsel Davranışçı Terapi (YL Eğitimi)
 • Şema Terapi (YL Eğitimi)

Psikolaj Danışmanlık bünyesinde çocuk, ergen, yetişkin ve aile danışmanlığı klinik çalışmalarını yürütmekte olup Psikolaj Danışmanlığın kurucusu Uzman Klinik Psikolog Pınar Şener YILDIRIM tarafından da süpervizyon almaya devam etmektedir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın