fbpx

İrem ATEŞ

Uzman Psikolog & Aile Danışmanı İrem Ateş

İstanbul Ticaret Üniversitesi “Psikoloji” Bölümü’nde lisans eğitimini onur derecesi ile bitirdi. Mezun olur olmaz da “Aile Eğitimi ve Danışmanlığı” Tezsiz Yüksek Lisans programını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Aile İçi İletişimin Ergenlik Çağındaki Öğrencilerin Karar Verme Stratejisi Üzerine Etkisi” konulu projesi ile uzmanlığını aldı.

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi sürecinde Özel Bizim Çocuklar Özel Eğitim Merkezi, Bilfen Eğitim Kurumları Anaokulu Bölümde, ADK İnsan Kaynakları Danışmanlık ve Özlem Özcan Kliniğinde stajyerlikler ve çalışmalar yaptı.

Yüksek Lisans eğitimi boyunca ‘’İlk Adımlar’’ projesi kapsamında 6 ay boyunca Down Sendromlu çocuklar ve ailelerine yönelik hizmet verdi. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar ile grup rehberliği ve atölye çalışmaları yürüttü.

Lisans eğitimi sırasında bölüm başkanı olan Haluk Yavuzer’den dersler alarak, kendisi tarafından verilen ‘’Anne-Baba Okulu” eğitimini ve ‘’Evlilik Okulu Eğitimi Programı’’ ve Yankı Yazgan tarafından yürütülen ‘’Üçüncü Bahar’’ eğitimini tamamladı. Neylan Özdemir tarafından süpervize edilen ‘’Kriz Yönetim’’ çalışmalarına katıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Aile İçi Şiddet, Cinsel Yaşam ve Sorunları, Madde Bağımlılığı eğitimlerine katıldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladı.

Bilfen Eğitim Kurumları Anaokulu Rehberlik bölümünde görev alarak, 3-6 yaş grubu çocuklar ile düzenli olarak psikoeğitim programları geliştirerek uygulamalarda bulundu. Envanterler, gelişim-tarama ve değerlendirme testleri uygulayarak ve raporlamalarını yaptı. İhtiyacı olan çocuklara CAS uygulayarak bilişsel çalışmalar ile de çocukları destekledi. Öğrenci, veli ve öğretmen görüşmelerini düzenli olarak yürüterek, öğrencilere ve velilere seminerler verdi. Okula uyum çalışmalarını sürdürerek oryantasyon sürecinde okula uyum sağlamakta zorluk yaşayan öğrenciler ile okul olgunluğu çalışmalarını tamamladı.

Rorschach ve Projektif Testler Derneği’nden Çocuklarla Projektif Test eğitimini Uzman Psikolog/Çocuk Ergen ve Yetişkin Psikanalisti Funda Akkapulu Aydın’dan tamamladı.

Daha sonra Bilfen Eğitim Kurumları İlköğretim bünyesinde devam ederek ilkokul kademesinde önleyici ve gelişimsel rehberlik anlayışı ile çalışmalarına devam etti. Bu sürede ilgili yaş grubunun gelişim özelliklerini dikkate alarak, psikoeğitim programları oluşturarak, envanterler, gelişim taramaları ve değerlendirme testlerini uygulayarak raporlamalarını yaptı. Bilişsel olarak desteğe ihtiyacı olan çocuklara CAS uyguladı ve Pass Prep Müdahale Grupları oluşturdu. Öğrenci, veli ve öğretmen görüşmelerini düzenli olarak yürüterek, öğrenci, öğretmen ve veli seminerleri verdi. Düşünme Becerileri derslerini yürüterek, Yaratıcı Düşünme derslerini kapsamında çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeye yönelik Bireysel Gelişim Projesi kapsamında etkinlikler düzenledi.

İstanbul Psikodrama Enstitüsü – Zerka Moreno Uluslararası Psikodrama Enstitüsünde Uzman Psikolog, Sinir Bilim Uzmanı, Psikodramatist Esra Bilik ve Uzman Psikolojik Danışman, Psikodramatist Deniz Altınay’dan Psikodrama Grup Psikoterapisi Eğitiminin hazırlık aşamasını tamamladı. Psikodrama temel aşama eğitiminden mezun oldu. Psikodrama Temel Aşama eğitimi sırasında 10 haftalık Süpervizyon grubu oluşturarak süpervizyon desteği ile eğitimini tamamladı.

Türkiye’de Deneyimsel Oyun Terapisinin öncülerinden olan Nilüfer Devecigil’in eğitmen olduğu, Deneyimsel Oyun Terapisi I (DOTI) ve yine Nilüfer Devecigil ve ekolün öncüsü Byron Norton eğitmenliğinde Deneyimsel Oyun Terapisi II (DOTII) eğitimini tamamlamıştır. Her iki eğitiminde sonunda yapılan sınavı başarı ile tamamlayarak Deneyimsel Oyun Terapisi uygulamaya başlamıştır. Uygulamalara devem ederken Klinik Psikolog/ Deneyimsel Oyun Terapisti Özge Çivçi’den DOT süpervizyonlarına devam etmektedir.

Eğitimlere ve çalışmalara devam ederken İstanbul Üniversitesi SEM’de Tamer Ergin’den CAS (Cognitive Assessment System) Sertifika Programını tamamladı.

Moxo Türkiye’den Moxo Dikkat Performans Testi uygulayıcılığını tamamlamıştır.

Davranış Bilimleri Enstitüsünün tarafından verilen EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme – Eye Movement Desensitization and Reprocessing) I. Düzey eğitimini Emre Konuk’tan alarak süpervizyonlarını tamamlamıştır.

Davranış Bilimleri Enstitüsünün tarafından verilen ‘Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi’ eğitimini Uzman Psikolog Zeynep Zat’tan alarak süpervizyon desteği ile terapilerinde kullanmaya devam etmektedir.

Fide Danışmanlık tarafından verilen Çocuk ve Ergenler ile EMDR – I. Düzey Eğitimini de Ümran Korkmazlardan almıştır.

Psikolaj Danışmanlık bünyesinde çocuk ve ergenler alanlarında klinik çalışmalarını yürütmekte olup Psikolaj Danışmanlığın kurucusu Uzman Klinik Psikolog Pınar Şener YILDIRIM tarafından da süpervizyon almaya devam etmektedir.

 

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın