fbpx
Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalığa Karşı Neler Yapılmalı?

Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalığa Karşı Neler Yapılmalı?

Siber zorbalık konusu günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte çok sık karşımıza bir problem olarak çıkmaya başladı.

Siber zorbalık kısaca akran zorbalığının dijital araçlar kullanılarak yapılmasıdır. Siber zorbalık yapmaktaki amaç genellikle yüz yüze gerçekleştirmekte zorlandıkları akran zorbalığını internet üzerinden yapmaktır.

Siber zorbalığın içerisinde akran ilişkisi içerisinde problem yaşadığı kişiden intikam alma, aşağılama ve alay etme, dedikodu yapma gibi eylemler bulunur.

Siber zorbalığa karşı ebeveynler neler yapmalı?

Koruma paketlerini evde kullanmak ilk yapmanız gereken şeylerden biridir. Güvenli bir internet kullanım ortamı sağlamak açısından oldukça gereklidir.

Çocukların kullandığı internet araçları ve oyunların işlevini olabildiğince öğrenmek ve çocukların internet üzerinde neler ile uğraştığını bilmek de oldukça önemlidir.

Sosyal medya kullanım kuralları

Evdeki tüm bireylerle birlikte sosyal medya araçlarındaki paylaşımlar ile ilgili kurallar belirlenmelidir. Kendine veya başkalarına zarar verebilecek paylaşımlarda bulunmaması gerektiği bilgisi verilmelidir.

Aile içerisinde siber zorbalık ve siber zorbalığın ne olduğu ile ilgili konuşulmalı ve yargılayıcı olmadan çözüm odaklı olmak için kurallar konusunda anlaşma sağlanmalıdır. Bununla ilgili, çocukla birlikte bir sözleşme yapılabilir.

Çocuklar siber zorbalık hakkında bilgilendirilmeli

Siber zorbalığa maruz kalmak ve maruz bırakmanın olumsuz neticeleri hakkında çocukları bilgilendirmek de çocuklar için bilgilendirici olabilir. Zorbalığa maruz kaldığında, kendini nasıl koruyacağına dair bilgi sahibi olması özgüvenini ve çocuğun ruhsal durumunu olumsuz yönde etkilememesi açısından önemlidir.

Aşırı müdahaleci tutumlar, çocukların ailelerden bilgi saklamasına neden olur. Bu konuda, çocuğun konuşmasına fırsat verilmelidir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın