fbpx
Yeme Bozukluğu Çeşitleri ve Nedenleri

Yeme Bozukluğu Çeşitleri ve Nedenleri

Yeme bozuklukları, sağlığınızı, duygularınızı ve yaşamın önemli alanlarında işlev görme becerinizi olumsuz yönde etkileyen kalıcı yeme davranışlarıyla ilgili ciddi durumlardır.

En yaygın yeme bozuklukları, anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ve tıkınırcasına yeme bozukluğudur.

Yeme bozukluklarının olumsuz etkileri

Çoğu yeme bozukluğu, kilonuza, vücut şeklinize ve yemeğinize çok fazla odaklanmanızı sağlar ve bu da tehlikeli yeme davranışlarına yol açar. Bu davranışlar, vücudunuzun uygun beslenmeyi alma durumunu önemli ölçüde etkileyebilir. Yeme bozuklukları kalbe, sindirim sistemine, kemiklere, dişlere ve ağza zarar verebilir ve başka hastalıklara yol açabilir.

Yeme bozukluğu olan kişiler, bozukluğa katkıda bulunan psikolojik ve duygusal problemlere sahip olabilirler. Düşük benlik saygısı, mükemmeliyetçilik, dürtüsel davranışlar ve sorunlu ilişkilere sahip olabilirler.

Yeme bozukluklarının tedavisi

Bir yeme bozukluğunun tedavisi genellikle bir ekip yaklaşımını içerir. Ekip danışmanlar, sağlık görevlileri ve diyetisyenler içermelidir.

Bir yeme bozukluğunu tek başına yönetmek veya üstesinden gelmek zor olabilir. Yeme bozuklukları neredeyse hayatınızı ele geçirebilir. Yeme bozukluğunuz olabileceğini düşünüyorsanız destek almanızı öneririz.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın