fbpx
Yüksek Beklentili Anne Babaların Çocukları

Yüksek Beklentili Anne Babaların Çocukları

Yüksek beklentili, diğer bir deyişle “mükemmeliyetçi” bir yapıya sahipseniz; çocuğunuza karşı çok sık hayal kırıklığı, öfke gibi duygular besleyebilir, kendinizi kontrolden çıkmış ve bitkin hissedebilirsiniz.

Kontrol sizin elinizde olmadığında ve beklentileriniz karşılanmadığında çok sık bu duyguları hissediyor olabilirsiniz ve çocuğunuzla çatışabilirsiniz. Ancak, şunu unutmamak lazım ki biz yetişkinlerin hata yapabileceği gibi, küçük bir çocuğun da hata yapmasını beklemek mantıksız olmayacaktır.

Anne baba olarak çocuğunuz için böyle bir beklentiye girdiğinizde ve çocuğun fark ettiği herhangi bir hatası olduğunda, sizin kendisine kızmamanız için yalan söyleme davranışına başvurması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Aynı zamanda, anne babalarının yüksek beklentilerini gerçekleştiremeyen çocuklarda özgüven eksikliği oldukça sık gözlemlenebilmektedir.

Daha sonraki süreçte, özgüven eksikliği okul başarısındaki ve performans gerektiren ödev ve projelerde çocuğun zorlanmasına ve düşük başarı göstermesine sebep olacaktır.

Bu konuda kendinizi bir anne baba olarak suçlu hissediyor olabilirsiniz, fakat mükemmel bir birey olamayacağı gibi mükemmel bir çocuk da yetiştirmek mümkün değildir.

Anne-babalar mükemmel bir çocuk yetiştirmek istediklerinde, “proje çocuk” olarak adlandırılan çocuklar ortaya çıkmaktadır. Elbette ki anne-babalar küçükken kendilerinin yapamadıklarını çocukları yapsın ve her koşulun en iyisine sahip olsun istiyorlar. Ancak, aynı anda hem piyano, hem bale, hem tiyatro kurslarına götürülen ve tüm derslerinde yüksek başarı beklenilen çocuklar gelecekte kendi isteklerine uygun bir yaşam sürmekte zorlanacaklar ve mutsuzluğa hapsolacaklardır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, anne-baba ve çocuk olarak birbirinizin istek ve sınırlarına saygı göstermeniz ve çocuğunuzun da sizden ayrı bir birey olduğunu kabul etmenizdir.

Anne Babalara Öneriler

Daha hoşgörülü bir ev ortamı yaratmak, ev içerisinde duygu ve düşüncelerin aktarımına önem vermek, olumlu ve olumsuz davranışları tartışabileceğiniz aile toplantıları yapmak, ne hata yapılmış olursa olsun dürüst davranışların takdir edilmesi, beklentilerin çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olacak şekilde azaltılması ve koşulsuz sevgi göstermek sağlıklı çocuklar yetiştirmek için gereklidir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın