fbpx
Ergenlik ve Acı Veren Duygularla Etkili Baş Etme Yöntemleri

İntihar Kaynaklı Yaşanan Kayıplarla Başa Çıkma

İntihar Kaynaklı Yaşanan Kayıplarla Başa Çıkma

İntiharla ölüm her zaman trajik bir olaydır. Bir dizi karmaşık ve kafa karıştırıcı duyguyu tetikleyebilir. İster sevdiğiniz birinin kaybıyla başa çıkıyor olun, ister bir başkasının böyle bir durumla kaybına şahit oluyor olun her iki durumda da bu kayıp türü baş etmesi zor bir durumdur.

Sevdiğiniz Biri İntihar Ederek Öldüğünde Nasıl Baş Edilir?

Duygularınızı kabul edin. Keder ve umutsuzluk hissetmeyi bekleyebilirsiniz, ancak diğer yaygın duygular arasında şok, inkar, suçluluk, utanç, öfke, kafa karışıklığı, endişe, yalnızlık duyguları da vardır. Bu duygular normaldir ve iyileşme süreci boyunca değişebilir.

Ne “hissetmeniz” veya ne yapman gerektiği konusunda endişelenmeyin. Yas tutmak için standart bir zaman çizelgesi ve başa çıkmanın tek bir doğru yolu yoktur. İhtiyacınız olan şeye odaklanın ve başkalarının yollarının sizinkinden farklı olabileceğini kabul edin.

Kendinize iyi bakın. Yeterince uyumak ve düzenli, sağlıklı yemekler yemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Fiziksel benliğinize dikkat etmek ruh halinizi iyileştirebilir ve size başa çıkma gücü verebilir.

• Mevcut destek sistemlerinden yararlanın. Aileniz, arkadaşlarınız veya faith- tabanlı topluluğunuzun üyeleri de dahil olmak üzere geçmişte desteklenenlerden yardım kabul edin.

• Biriyleriyle konuşun. İntihar etrafında genellikle damgalama vardır ve birçok kayıptan kurtulan sessizce acı çeker. Duyguların hakkında konuşmak yardımcı olabilir.

 

Ergenlik ve Acı Veren Duygularla Etkili Baş Etme Yöntemleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

• Bir gruba katılın. Destek grupları, benzer duyguları yaşayan diğer kişilerin yanı sıra duygularınızı işlemenize yardımcı olabilir. Kendilerini destek grubu türleri olarak düşünmeyen insanlar, bu tür grupların ne kadar yararlı olabileceğine genellikle şaşırırlar.

• Bir profesyonelle konuşun. Psikologlar ve diğer ruh sağlığı profesyonelleri, duygularınızı ifade etmenize ve yönetmenize ve sağlıklı başa çıkma araçları bulmanıza yardımcı olabilir.

• Çocuklarla ve gençlerle intihar sonucu ölüm hakkında konuşabilmek. Ebeveynler, öğretmenler, okul yöneticileri ve bir çocuğun hayatındaki diğer yetişkinler, genellikle bir gencin intihar sonucu ölümle başa çıkmasına yardımcı olmak için hazırlıksız hissederler. Bu stratejiler açık diyaloğu teşvik etmenize ve destek sunmanıza yardımcı olabilir.

• Önce kendi duygularınızla ilgilenin. Kendi duygularınızı düşünmek ve yönetmek için kendinizi dinleyin, böylece hayatınızdaki çocuk veya çocuklarla sakince konuşabilirsiniz.

• Dürüst olun. Eylemin kendisinin ayrıntıları üzerinde durmayın, ancak gerçeği gizlemeyin. Çocuklarla ölümü konuşmak için yaşa uygun bir dil kullanın.

• Duyguları doğrulayın. Çocuğun duygularına isim koymasına yardım edin: “Kızgın gibisin” veya “Kendini suçladığını duyuyorum, ama bu senin suçun değil.” Çocuğun duygularını kabul edin ve normalleştirin. Her insanın duyguları farklı olsa da, bir dizi duyguyu deneyimlemenin sorun olmadığını açıklayarak kendi duygularınızı da paylaşın.

• İntiharın nedenleri hakkında konuşmayın. Bunun yerine, bir çocukla veya ergenle konuşurken, ölen kişinin çoğu insandan farklı düşündüğünü ve mücadele ettiğini vurgulayın.

• Desteğinizi uyarlayın. Herkes kendi hızıyla ve kendi yolunda yas tutar. Bazı insanlar duyguları üzerinde çalışırken mahremiyete ihtiyaç duyabilir. Mahremiyetlerine saygı gösterin, yalnız yas tutmak zorunda olmadıklarını hissettirin. Çocuğa nasıl yardım etmenizi istediklerini, ihtiyaçlarını sorun.

 

 

KAYNAKÇA

  • 988 Suicide and Crisis Lifeline

  • American Foundation for Suicide

  • Society for the Prevention of Teen Suicide

 

 

Diğer yazılarımızı okumanızı öneririz.

Çocuğumun internet bağımlısı olduğunu nasıl anlarım?

Özerklik ve ödüller öğrenmeyi nasıl artırır?

Çocuklarla Psikodrama

 

PSİKOLAJ – Psikolojik Gelişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Konumu İçin Tıklayınız.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın