fbpx
Kronik Hastalıklarda Nasıl Davranmalıyız?

Kronik Hastalıklarda Nasıl Davranmalıyız?

Kronik bir hastalıkla yaşamak, bir adaptasyon süreci gerektirir. Nispeten iyi hissettiğimizde, çevremizdeki dünyayla daha fazla etkileşim kurabiliriz. Daha çok çalışabiliriz.

Kronik hastalık tetiklendiğinde; kendimize geri çekilmenin ve daha fazla dinlenmenin semptomları ve hastalığın ilerlemesini içerebilen veya en aza indiren durumlar olduğunu hatırlatmak iyi olabilir. Çoğumuz için bu geri çekilme duygusal olarak acı vericidir.

Sorumluluklardan kaçtığımızdan ve diğer insanları hayal kırıklığına uğrattığımızdan endişelenebiliriz. Başkaları hayatlarında ilerlerken ve bizi geride bırakırken unutulacağımızdan korkabiliriz.

Geri çekilmeyi daha sorunsuz ve daha az zahmetli bir süreç haline getirebilecek bazı ipuçları:

  • Geri çekilme sürelerine ihtiyacınız olduğunu kabul edin. Daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz için utanmamıza gerek yok; daha ziyade, vücudunuzun sizden talep ettiği şeylere karşılık vermekten gurur duyabilirsiniz.
  • Geri çekilmeye uyum sağlamak için programınızda boşluklar oluşturun. Amaç, vücut fazla strese girmeden önce dinlenmek için zaman yaratmaktır. Programınıza zaten dâhil ettiğinizde bu molayı vermek çok daha kolay olacaktır.
  • Geri çekilmeyi kolaylaştırmak için destek alın. Özellikle hastalığınızla ilgili bir utanç duygusunu içselleştirmişseniz, destek talep etmek zor olabilir. Deneyimi iyileştirmek için tasarlanmış gerçek çözümler olarak isteklerinizi yeniden çerçevelemek yardımcı olabilir. İhtiyaç duyulan dinlenme sürelerini kolaylaştırmak için destek almak, daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.
Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın