fbpx

İrem Ecem MUMCULAR

Psikolog İrem Ecem MUMCULAR

Uzman Psikolog, EMDR Terapisi Uygulayıcısı, Klinik Hipnoterapist

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünü tamamlayan İrem Ecem Mumcular, aynı üniversitede Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Yüksek Lisans Programında “COVID-19 Pandemisinde Algılanan Sosyal Destek ve Belirsizliğe Tahammülsüzlüğün Ruhsal Hastalık Belirtileriyle İlişkisi” konulu tezini tamamlayarak, travma alanında uzmanlaşmıştır.

Yüksek lisans eğitimi sürecinde, Marmara Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı Eğitimini tamamlayarak ‘’Aile Danışmanı’’ unvanını da alıp çeşitli derneklerde aile, çocuk, ergen ve yetişkin bireylerle çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Eğitim yılları süresince Terakki Vakfı Okulları’nda ve Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi’nde ilkokul ve lise düzeyindeki öğrencilere seminerler vermiştir. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Bilgi Açık Kapı: Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Grubu” bünyesinde ve dezavantajlı koşullara sahip olan mağdur çocuklar ve azınlıkların yaşam koşullarını iyileştirmek, çocuklara yönelik şiddet ve travmayı önlemek için kurulan “Dünya İnsani Dayanışma Derneği: World Human Relief” sivil toplum kuruluşunda, Doç. Dr. Ayten Zara tarafından düzenlenen ‘’Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar, Türkiye Çocuğa Şiddete Dur De ve Çocuk Gelin ve Damat Olamaz’’ konulu birçok ulusal kongrede ve insani yardım çalışmalarında yer almıştır. Bambu Gönüllü Eğitim Platformu’nda üniversite sınavlarına hazırlanan bireylerle çalışmıştır. Umut Çocukları Derneğinde madde kullanımı olan bireylerle çalışmıştır. Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisinde kanser hastası olan çocuk ve gençlerle, Balıklı Rum Hastanesi, Özel Fransız Lape Hastanesi ve Başakşehir Çam ve Sakura Hastanelerinde gönüllü çalışmalar uygulamıştır.

İşlevesel olmayan kişilerarası ilişki dinamiklerini yeni ve işlevsel hale getirmeyi amaçlayan bir anlayışta olan ve kişilerarası ilişkileri düzenlemeyi hedef alan Süre Sınırlı Psikanalitik Psikoterapi (SSPP) eğitimini tamamlayıp bir süre bu ekolle terapilerini gerçekleştirdikten sonra, Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu tarafından verilen ve bireylerin psikolojik problemlerinin temelinde yatan uyumsuz düşünce ve davranışları değiştirmeyi amaçlayan Bilişsel ve Davranışçı Terapiler (BDT) eğitimini ve Kl. Psk. Asena Yurtsever tarafından verilen ve özellikle travma tedavisinde kullanılan Eye Movement Desensitization and Reprocessing  (EMDR) (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme) 1. ve 2. düzey eğitimlerini tamamlamıştır. Amerika’daki Wellness Ensititüsü’nün kurucusu Daine Zimbaroff’un geliştirdiği 25 yıllık çalışmalarla kuramsal hale gelen; Kl. Psk. Reyhana Seedat tarafından verilen, kişinin yaşadığı sorunların kaynağındaki travmaya götüren ve olayların sonucunda kişinin kendisi ile ilgili çıkarttığı anlamları ve mevcut davranışları değiştirmesini sağlayan Heart Centered Hypnotherapy (Kalp Merkezli Hipnoterapi) eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. Önder Kavakçı tarafından düzenlenen Gebelik ve EMDR eğitimini tamamlamıştır.

Çalışma alanları özellikle; travma odaklı bakış açısıyla bireysel ve kolektif travmalar, kuşaklararası travma, kayıplar ve yas süreçleri ve yeme bozuklukları olup; terapilerinde BDT, EMDR ve Kalp Merkezli Hipnoterapi ekolünü kullanmaktadır.

Uzmanlık alanı travma ve ilişkili bozukluklar olup yetişkinlerle; akut stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), kaygı bozuklukları (panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi ve özgül fobiler vb.), duygu durum bozuklukları (depresyon vb.), kişilik bozuklukları (borderline kişilik bozukluğu vb.) ilişkisel problemler ve yeme bozuklukları ile çalışmaktadır. Ergenlerle; sınav kaygısı, akran ilişkileri ya da akran zorbalığı, kaygı bozuklukları, aile içi iletişim ve ebeveyn ayrılığı/boşanma süreci yönetimi alanlarında terapilerini uygulamaktadır.

Psikolaj Danışmanlık bünyesinde ergen ve yetişkin ve aile danışmanlığı alanlarında klinik çalışmalarını yürütmekte olup Psikolaj Danışmanlığın kurucusu Uzman Klinik Psikolog Pınar Şener YILDIRIM tarafından da süpervizyon almaya devam etmektedir.
Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın