fbpx
Psikolojik Kaynaklarımız Nelerdir? Bu Kaynakları Bulmak Neden Önemli?

Psikolojik Esneklik

Psikolojik Esneklik

Psikolojik Esneklik, herkes günlük zorluklardan, sevilen birinin ölümü, yaşamı değiştiren bir kaza veya ciddi bir hastalık gibi kalıcı etkiye sahip travmatik olaylar ya da ufakta olsa baş etmekte zorlandığı olaylar yaşayabilmektedir.

Her değişiklik insanları farklı şekilde etkiler ve beraberinde güçlü ve baş etmesi zor duygular hissedebilirler. Bazı insanlar bunlarla kolaylıkla baş edebilirken bazıları zorlanabilir ya da baş edebilecek güçleri olmadığını düşünebilirler.

 

Psikolojik esneklik; travmatik olaylar, günlük zorlayan olaylar, sağlık sorunları, ilişki sorunları, ekonomik problemler gibi durumlarla karşılaşılması halinde uyum sağlayabilme, yaşanan durumlar karşısında bakış açısını değiştirebilme, hayatında yeni gerçekleşen ve var olan yaşam alanlarını dengede tutabilme kapasitesidir.

 

Psikolojik Esneklik Geliştirebilir mi?

 

Psikolojik esneklik geliştirilebilir. Olaylara çok yönlü yaklaşmak, farkındalığızı arttırmak, anda kalabilmek, duyguları, değişiklikleri ve olayları kabul etmek, hedef belirlemek, yardım istemek, olabildiğince pozitif bakabilmek esnekliği geliştirmek adına yarar sağlayacak yöntemlerin başında gelmektedir.

 

Psikolojik Esnekliğin Faydaları Nelerdir?

 

  • Stres ile baş etmeyi kolaylaştırır.
  • Amacı olan bir hayat sürmeyi sağlar.
  • Kontrol edemediğimiz ve müdahale edemediğimiz durumları görüp kabullenebilmeyi dolayısıyla da bunlardan minimumda etkilenmeyi sağlar.
  • Duyguları kabul etme konusunda yardımcı olur.
  • Yeni alışkanlıklar edinmeyi ve bu alışkanlıkları sürdürebilmeyi sağlar.
  • Olaylara çok yönlü bakabilmeyi ve analiz edebilmeyi sağlar.

 

Kaynakça

 

  1. Fletcher D, Sarkar M. Psychological resilience: a review and critique of definitions, concepts, and theory. Eur Psychol. (2013) 18:12–23. doi: 10.1027/1016-9040/a000124

  2. https://www.psychologytoday.com/us/basics/resilience?amp

 

Diğer yazılarımızı okumanızı öneririz.

Çocuğumun internet bağımlısı olduğunu nasıl anlarım?

Özerklik ve ödüller öğrenmeyi nasıl artırır?

Çocuklarla Psikodrama

 

PSİKOLAJ – Psikolojik Gelişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Konumu İçin Tıklayınız.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın