fbpx
İlişkilerde Kendini Açmanın Önemi

İlişkilerde Kendini Açmanın Önemi

Tipik olarak bir yakınlık içeren kendini açma, bir tanıdığın iyi bir arkadaşa dönüşmesine yardımcı olur.

İnsanların birbirleriyle bağlantı kuramamasının ve ilişkilerini sürdürememesinin sonsuz nedeni vardır. Bu kopukluk, her zaman bir kişinin veya diğerinin yaptığı büyük bir hatanın bir sonucu değildir, daha sık olarak sadece insanların birbirinden uzaklaşmasıdır. Özellikle iş, evlilik veya diğer kurumlar gibi belirli rutin temellere dayanmadıklarında, sosyal bağların sürdürülmesi zor olabilir.

Kendini açma, en derin umutlarımız ve korkularımız hakkında ciddi konuşmaları akla getirir. Ancak kendini açmak aynı zamanda müzik, yemek veya kitap tercihlerimizi paylaşmakla da ilgilidir. Bunlar, derin ve anlamlı konuşmalar gibi ilişkiler kurmada eşit derecede önemli bir rol oynayabilir. Romantik partnerler genellikle kendini açmanın ilk aşamasından geçer. Değişen koşullar, farklı kendini açma kalıplarını ortaya çıkarır. Buna karşılık, uzun vadeli partnerler, ilişki uzadıkça kendilerini açıklamalarını endişe verici bir şekilde azaltabilir.

Kendini açma üzerine yapılan ilk çalışmalar, kendini çok erken açmanın rahatsız edici olabileceğini doğrulamaktadır. Yeni tanıştığınız biri kalbini açmaya başladığında, bu durum kaçmak istemenize neden olabilir.

Kendini açma, algıları etkiler. Kendini açmanın ana nedenlerinden biri, diğer insanların bizim hakkımızdaki algılarını ve aslında bizim diğer insanlarla ilgili algılarımızı nasıl etkilediğidir.

Kendini açma yoluyla insanlar arasındaki yakınlığı artırmak genellikle iyi bir şey olarak görülse de, bunun yanlış gidebileceği birçok yol vardır. İnsanlar sadece duyulmak değil, anlaşılmak isterler. Bu, yanıt verme, dikkat ve zamanlama gibi davranışlarla gösterilir. Dinlemenin gerçekleşme şekli, samimiyet üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Genellikle kendiniz hakkında açık olmak ve niyetleriniz konusunda dürüst ve net olmak daha iyidir.

Kahkaha aynı zamanda daha fazla kendini açmanın merkezinde yer alır ve bu da daha fazla beğeniye yol açar. Kahkaha insanları açılmaya teşvik eder. Kahkaha, insanları hayatlarının mahrem ayrıntılarını paylaşmaya teşvik edebilecek mutluluk hormonları olarak bilinen endorfinleri salgılar.

İlişkilerde kendini açma süreci oldukça önemlidir. İlişkilerde dikkat edilmesi gereken, başkalarına doğru şekilde ve doğru zamanda bilgi vermektir. Böylelikle ilişkilerde istenilen samimiyet ve derinlik, zaman içinde gerçekleşebilir.

Uzm. Klinik Psikolog Cangül Tokmaktepe

KAYNAKÇA:
– Collins, N. L., & Miller, L. C. (1994). Self-disclosure and liking: A meta-analytic review. Psychological Bulletin, 116(3), 457–475. https://doi.org/10.1037/0033-2909.116.3.457
– Dean, J. Self-Disclosure: How People Become More Intimate.
– Gray, A.W., Parkinson, B. & Dunbar, R.I. Laughter’s Influence on the Intimacy of Self-Disclosure. Hum Nat 26, 28–43 (2015). https://doi.org/10.1007/s12110-015-9225-8

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın