fbpx

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Narsisistik kişilik bozukluğu psikanalitik kurama göre, kişinin çocukluk döneminde karşılanmayan ihtiyaçlarının açlığından kişinin dış dünya yerine iç dünyasına dönmesiyle  başlar. Bunun temelinde, bebeklik döneminde bakım veren kişi tarafından ihtiyaçları karşılanmayan kişinin hayal kırıklıkları  ve değersizlik duyguları bulunur. Yaşamının ilk yıllarında yalnızlık ve değersizlik duygularıyla tanışan birey kendi kendine yetme gereksinimini deneyimler. Gelişim sürecinde yok sayılan bebek libidinal yatırımını kendisine yapar ve böylelikle kendini dış dünyadan gelebilecek tehditlere karşı korur. İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından biri olan kabul görme ve aidiyet duygusu bu kişilerde oldukça önemlidir.

 

Bu konuyla ilgili yapılan diğer araştırmalara göre ise, narsisistik kişilik bozukluğunun temelinde çocuk döneminde anne babanın çocuğu gerçek dünyanın hayal kırıklıkları ile yeterince yüzleştirmemesi yatmaktadır. Anne baba tarafından aşırı yüceltilen ve bu yönüyle beslenen çocuğun özbenlik algısında çarpıtmalar olur.

 

Kişinin diğer insanlar tarafından sevilme, değer görme, kabul görme, beğenilme ve takdir edilme gibi ihtiyaçları vardır. Bu beklentiler ve ihtiyaçlar narsisistik gereksinimlerdir. Bu gereksinime tüm insanlar ihtiyaç duyar. Kişinin kendine verdiği değer ve özgüven başkaları tarafından gelen olumsuz  eleştirilerin etkilerini azaltır. Kişi başkalarının düşünceleriyle ve değerlendirmeleriyle beslenmek yerine kendi duygu ve düşüncelerine odaklanır. Kişinin hak ettiğine inandığı değeri alması ya da kabul görmesi durumunda beklentiler karşılanırken bu değeri almadığını düşünmesi narsisistik yaralanmalara sebep olabilir. Narsisistik yaralanmaların oluştuğu durumlarda kişi kendiyle ilgili olumlu duygu ve düşüncelerinden kolayca uzaklaşabilir.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir
Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsisistik kişilik bozukluğunda, kişi kendinden tamamen emin davranırken, başkalarının düşüncelerini önemsizleştirmekten kendini alı koyamaz. “Bu kişiler, içsel süreçlerinde tamamen başkalarının düşünceleriyle beslenmeye açık bireylerdir”. Yüksek özgüvenli görünümlerinin altında başkaları tarafından onaylanma, beğenilme ve takdir görme ihtiyaçları bulunur. Bu kişiler eleştirilere oldukça duyarlıdır. İçsel süreçte yaşanan değersizlik duygusu karşı taraftan gelen eleştiriyi tehdit olarak algılar ve savunmaya geçer.

 

Kendilerini fiziksel ve ruhsal yönden aşırı beğenen ve üstün gören; sürekli ilgi ve onay bekleyen bu kişiler sürekli övgü bekler. En güzel, en çekici, en zeki ve en başarılı kendileridir. Yoğun özsevisel beklentiler içinde olduklarından sıkça hayal kırıklıkları yaşarlar. Bu beklentilerini karşılamaya yönelik davranış tutumları içindedirler. Beklentileri karşılanmayınca özsaygıları hızlıca düşer. Kendilerini üstün görmek için başkalarını incitebilirler. Başkalarıyla kurdukları iletişimde empati yapmakta zorlanırlar.

Kaynakça

Karaaziz, M. ve Atak Erdem, İ. Narsisizm Ve Narsisizmle İlgili Araştırmalar Üzerine Bir Gözden Geçirme. http://www.nesnedergisi.com/makale/pdf/1377697916.pdf

 

Diğer yazılarımızı okumanızı öneririz.

Ergenlikte Ani Ruh Hali Değişimleri

Ergenlikte Riskli Davranışlar

Ergenlikte Gelişim Alanları

 

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın