Pazartesi Haftanın En Kötü Günü müdür?

Pazartesi günleri, haftanın ilk iş günü olması nedeniyle dünya çapında birçok insan tarafından pek de hoş karşılanmayan bir gün olarak görülmektedir. Bunun etkileri sadece pazartesi günü değil, pazar günü uyandığınızda bile ortaya çıkabilir. Hatta bu gerçekle pazar gününün ortasında, eğlenceli bir aktivite yaparken bile karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, gerçekten de pazartesi günü hayatımızı bu kadar etkileyecek kadar kötü bir etkiye mi sahiptir?

Endüstriyelleşmiş toplumlarda, çalışan kesimin büyük bir çoğunluğu bu soruya evet cevabını vermektedir. Kalp krizi, felç gibi insan yaşamını tehdit eden sağlık sorunlarına en çok pazartesi günü rastlandığını ortaya koyan çeşitli araştırmalar vardır. Bunun nedeni olarak da, kişide fizyolojik ve sinir sistemi sorunlarının ortaya çıkmasından bahsedilmektedir. Rahat geçen bir hafta sonunun ardından, stresli bir dünyaya giriş yapan kişide bu tip değişimlerin olabileceği öngörülmektedir.

Bu değişimlerin nedeni ne olabilir?

Hafta sonu yaşanılan özgürlük duygusunun iş yaşamında hissedilememesi ve hafta sonundaki gibi istenilen etkinliklere katılamamak buna neden olarak söylenebilir. Aslında yaşanılan bu durumun kişinin mesleğiyle, ilişki durumuyla hatta kaç saat çalıştığıyla ilgili olmadığı çeşitli araştırmalar tarafından ortaya konulmaktadır.  Araştırmacılar bu durumu yenmek için üç yola ihtiyacımız olduğunu söylemektedir. Bunlardan ilki, iş yaşamında yaptığımız faaliyetlerde kişinin kendisini yetkin hissedebilmesidir. Söylenecek bir diğer şey de kişinin yapılan işe ve işin ne kadar sürede yapılacağına, bir miktar da olsa karar verebilme yetkisinin olmasıdır. Son olarak da kişinin olumlu ve değerli ilişkilerinin olması, onun için işlevsel bir ortam oluşturmasını sağlayacaktır.

Kendinize 3 soru sorun!

 • Yaptığım işlerde kendimi başarılı hissediyor muyum?
 • Günlük işlerimi nasıl yapacağıma ve ne kadar sürede yapacağıma kendim karar veriyor muyum?
 • İş yerinde olumlu ve değerli ilişkilerim var mı?

Peki pazartesi depresyonuyla baş etmek için neler yapılabilir?

 • Pazartesi gününe kalabilecek işlerinizin bir kısmını Cuma gününden başlamak, size pazartesi günü için daha rahat bir iş temposu sağlayabilir.
 • Önünüzdeki hafta için sizi heyecanlandıracak etkinlikleri, Pazar günü düşünmeniz, sizi haftaya daha motivasyonlu bir şekilde başlamanızı sağlayacaktır.
 • İş ile hafta sonu tatili arasında sınırlar çizmek ve işten biraz olsun uzaklaşmak sizi rahatlatacaktır. Böylece kendinizi hafta sonu hiç tatil yapmamış gibi hissetmezsiniz.
 • Pazartesi sabahına rutin ve kolay işler ayırmanız sizi rahatlatacaktır. Yoğun ve karmaşık işlerinizi çoğunlukla sonraki günlere ayırmaya çalışmanız sizin için yararlı bir durum olabilir.
 • Günlük görevlerinize başlamadan önce sevdiğiniz bir arkadaşınızla sohbet etmek, pazartesi gününe pozitif bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir.

Psk. Ahmet Can Alkan

KAYNAKÇA

 1. Gagné, M. (2017, 8 Ocak). The Weekend Effect Helping you get up on Monday morning. www.psychologytoday.com
 2. Waters, E. (2017,19 Ocak). 8 Ways to Avoid the Monday Morning Blues, www.PsychCentral.com
 3. Smith, J. (2013, 25 Şubat). 11 Ways to Beat the Monday Blues. www.forbes.com
 4. Bez, Y., Emhan, A., Arı, M., Özen, Ş. (2011,Mart.) Büro Çalışanlarında Pazartesi Kaygısı. Düşünen Adam Psikiyatri ve Nörolojik Bilimler Dergisi, 24, 38-43
Randevu Al Hemen Ara